ساخت نیروگاه خورشیدی در قزوین با ۱۰۰ میلیون یورو آغاز شد
۲۵ آبان

ساخت نیروگاه خورشیدی در قزوین با ۱۰۰ میلیون یورو آغاز شد

 

قزوین- مجوز ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه با ظرفیت ۵۰ مگاوات و ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی در استان قزوین صادر شد.

نیروگاه خورشیدی

ساخت نیروگاه خورشیدی در قزوین کلید خورد

قزوین با داشتن موقعیت مناسب طبیعی و برخورداری از تونل باد کهک و تابش مستقیم خورشید در بیشترین روزهای سال ظرفیت خوبی برای اجرای طرح‌های انرژی‌های نو دارد.

بر همین اساس با پیگیری مسئولان استان به‌ویژه استاندار، نمایندگان مجلس و شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین به‌ عنوان پایلوت انرژی‌های نو انتخاب شد و در حال حاضر نیروگاه بزرگ بادی کهک در منطقه تاکستان احداث‌شده و در حال بهره‌برداری است.

اینک با استقبال و حضور یک سرمایه‌گذار ایرانی مقیم آلمان برای اجرای طرح بزرگ ساخت نیروگاه خورشیدی و با حمایت‌های دلسوزانه برخی مسئولان استان ازجمله ستاد سرمایه‌گذاری استان به ریاست دکتر محمدعلی قاسمی بستر مناسبی برای اجرای طرح‌های نوین با مشارکت بخش خصوصی فراهم‌شده و می‌رود تا شعارها به عمل رسیده و به‌زودی شاهد کلید خوردن یکی از طرح‌های دوستدار محیط‌زیست برای تأمین انرژی موردنیاز در استان هستیم.

سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد یورویی در تولید انرژِی پاک

امیر الله‌یاری که سابقه راه‌اندازی و ساخت چنین نیروگاه خورشیدی در کشورهای مصر، برزیل، هند و رومانی را دارد به دلیل عشق و علاقه به میهن اسلامی درصدد است تجربه و سرمایه خود را این بار برای تولید انرژی پاک برای هم‌وطنان خود بکار گیرد.

وی که با ساخت نیروگاه‌های خورشیدی این روزها علاقه‌مندی خود را برای احداث نیروگاهی دوستدار محیط‌ زیست در استان قزوین نشان داده در صورت حمایت مسئولان استان و واگذاری زمینی مناسب آمادگی دارد تا در این زمینه سرمایه‌گذاری کند.

یک شرکت آلمانی در ساخت نیروگاه خورشیدی هستیم و به دلیل علاقه به کشورم تصمیم گرفتم در مسیر تأمین محیط‌ زیست گامی برداریم و این بار در کشورم نیروگاه بسازم.

وی افزود: تاکنون در کشورهای مختلف ازاین‌گونه نیروگاه ساخته‌ایم و اگر در استان قزوین هم این کار اجرایی شود کار منحصربه‌فردی در کشور و خاورمیانه عملیاتی می‌شود.

الله‌یاری تصریح کرد: برای ساخت نیروگاه خورشیدی بیش از ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری می کنیم و در این زمینه هیچ‌گونه تسهیلاتی از دولت نخواهیم گرفت و با توان مالی خود آن را عملیاتی خواهیم کرد.

وی بیان کرد: این طرح به ۱۰۰ هکتار زمین نیاز دارد که برای هر مگاوات دو هکتار پیش‌بینی‌شده است که مکان‌یابی هم باید در ارتفاع بالاتر از دریا باشد تا انرژی خورشید جوابگوی طرح باشد.

الله‌یاری اظهار داشت: در منطقه آوج، تاکستان و شمال اتوبان قزوین مناطقی در حال بررسی و ارزیابی ومکان یابی هستیم که اگر زمین در محدوده منابع طبیعی باشد با کمک دولت و اگر متعلق به مردم و بخش خصوصی باشد نسبت به خرید آن اقدام خواهیم کرد.

انرژی خورشیدی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین است که می‌تواند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به اشکال دیگر انرژی هم تبدیل شود.

ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا درزمینهٔ پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان است و با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و پراکندگی روستایی در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید موردتوجه قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی یکی از بهترین راه‌های برق‌رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دورافتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌ونقل، نگهداری و عوامل مشابه است.

با توجه به استانداردهای بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ساعت) باشد استفاده از مدل‌های انرژی  خورشیدی نظیر کلک تورهای خورشیدی یا سیستم‌های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است.

در بسیاری از قسمت‌های ایران انرژی تابشی خورشید بسیار بالاتر از این میانگین بین‌المللی است و در برخی از نقاط حتی بالاتر از ۷ تا ۸ کیلووات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری شده ولی به‌طور متوسط انرژی تابشی خورشید بر سطح سرزمین ایران حدود ۴٫۵ کیلووات ساعت بر مترمربع است.

در عصر حاضر از انرژی خورشیدی توسط سیستم‌های مختلف استفاده می‌شود که بهره گیری از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی، صنعتی و نیروگاهی و تبدیل مستقیم پرتوهای خورشید به الکتریسیته به‌وسیله تجهیزاتی به نام فتو ولتائیکاست از آن جمله است.

 

مزایای نیروگاه‌های خورشیدی

نیروگاه‌های خورشیدی که انرژی خورشید را به برق تبدیل می‌کنند دارای مزایایی است مانند تولید برق بدون مصرف سوخت، بی‌نیازی به آب زیاد و امکان تأمین شبکه‌های کوچک و ناحیه‌ای، استهلاک کم و عمر زیاد که می‌تواند برای مناطق مهم باشد.

در آینده با مزایای زیادی که در مقایسه با نیروگاه‌های فسیلی و اتمی دارند به‌خصوص اینکه سازگار با محیط زیستند قادرند مشکل برق بخصوص در دوران اتمام ذخایر نفت و گاز را حل کنند و تأسیس و به‌کارگیری نیروگاه‌های خورشیدی آینده‌ای پرثمر و زمینه‌ای گسترده را برای کمک به خودکفایی و قطع وابستگی کشور به صادرات نفت فراهم خواهد کرد.

نیروگاه‌های خورشیدی بخصوص دودکش‌های خورشیدی با هوای گرم احتیاج به آب ندارند لذا برای مناطق خشک مثل ایران بسیار حائز اهمیت هستند زیرا نیروگاه‌های حرارت سنتی هنگام فعالیت نیاز به آب مصرفی زیادی دارند.

همچنین نیروگاه‌های خورشیدی می‌توانند با تولید برق به شبکه سراسری برق نیرو برسانند و امکان تأمین شبکه‌های کوچک ناحیه‌ای، احتیاج به تأسیس خطوط فشارقوی طولانی جهت انتقال برق ندارند و به هزینه زیاد احداث شبکه‌های انتقال نیازی نیست.

نیروگاه‌های خورشیدی به دلایل فنی و نداشتن استهلاک زیاد دارای عمر طولانی هستند در حالی‌که عمر نیروگاه‌های فسیلی بین ۱۵ تا ۳۰ سال محاسبه‌شده است.

نیروگاه‌های خورشیدی احتیاج به متخصص عالی ندارند و می‌توان آن‌ها را به‌طور اتوماتیک بکار انداخت، درصورتی‌که در نیروگاه‌های اتمی وجود متخصصان در سطح عالی ضروری بوده و این دستگاه‌ها احتیاج به مراقبت‌های دائمی و ویژه دارند.

 

 

اشتغال ۴۰ کارشناس خبره در نیروگاه

وی یادآور شد: با اجرای این طرح از ۴۰ کارشناس خبره و متخصص استفاده خواهیم کرد و در صورت همراهی و همکاری مسئولان دستگاه‌های اجرایی امیدواریم در مدت دو سال آن را اجرایی و آماده بهره‌برداری کنیم.

الله‌یاری گفت: این طرح با ظرفیت ۵۰ مگاوات ساخته می‌شود و در نوع خود در کشور و خاورمیانه بی‌نظیر است.

وی اضافه کرد: این طرح قابل توسعه تا ظرفیت ۳۰۰ مگاوات است و در یک پروسه ۲۰ ساله تعریف‌شده و پس‌ازآن نیروگاه را به استان قزوین هدیه خواهیم کرد و واگذار می‌کنیم.

الله‌یاری تصریح کرد: مجوز اولیه نیروگاه از وزارت نیرو گرفته‌شده و امیدواریم سایر مجوزها پس از واگذاری زمین در اسرع زمان صادر شود تا بتوانیم طبق برنامه پیش‌بینی‌شده این نیروگاه را احداث کنیم.

وی بیان کرد: این نیروگاه در ردیف صنایع های تک است و به آب نیازی ندارد و برای اولین بار فنّاوری آن را که آلمانی است وارد ایران می‌کنیم.